Exportan Satış Temsilciliği Sistemi Koşulları

 Exportan Satış Temsilciliği Sistemi Koşulları

 1. Exportan firması, kendi tedarik ettiği ürünlerinin perakende satışını sistemde kendisinin onayladığı kayıtlı temsilcileri tarafından yaptırabilir. 
 2. Exportan firması, listelediği ürünler için satış temsilcilerine tedarik garantisi vermektedir. Ürün bazlı tedariğin kesintiye uğraması veya sona ermesi durumlarında en hızlı şekilde satış temsilcilerini bilgilendirmek ve satışa kapatılmasını talep etmek, Exportan'ın başlıca görevidir. Etki alanı dışında kalan sebeplerle tedariğin kesintiye uğraması veya ürünün tedarik edilememesi hallerinin sonucu olarak oluşan tüketici sorunlarında, Exportan Satış Temsilcisi ile ticaretlerinin basireti namına ve müşteri memnuniyetini sağlamak amacı ile nahoş durumun ortadan kaldırılması için azami gayreti gösterecektir.
 3. Komisyon oranları ¨Exportan Satış Temsilciliği Formu¨ tarafımıza ulaştıktan sonra gönderilecek sözleşme ile iletilecektir. Exportan firması, satış temsilcisine taahhüt ettiği fiyat ve komisyon oranlarını değiştirme hakkına sahiptir. Komisyon oranlarının değişmesi durumunda, nihai tüketiciye satışın gerçekleştiği tarihte geçerli fiyat ve komisyonlar uygulanacak, yapılan fiyat ve komisyon oranı değişiklikleri, satış temsilcisine yazılı olarak beyan edildiği tarihten sonra gerçekleşen satışlar için geçerli olacaktır.
 4. Exportan firması, satış temsilcilerinin siparişi konfirme ettiği ve yazılı olarak bilgilerini Exportan ile paylaştığı her bir sipariş için güvenli ödeme platformu İyzico'nun altyapısı üzerinden hazırladığı ödeme linkini veya Exportan hesap bilgilerini nihai tüketiciye veya satış temsilcisinin talebi üzerinde satış temsilcisine e-posta ile göndermekle sorumludur.
 5. Exportan firması, nihai kullanıcının ödemeyi internet üzerinden veya banka havalesi yolu ile Exportan hesabına geçtikten sonraki en geç 2 iş günü içinde kargoya vermekle yükümlüdür. Satış temsilcisinin  talebine bağlı olarak kullanılan kutu, paketleme sarf malzemeleri ve kutu etiketleri değişebilir. Standart paketleme modeli, uygun ebatlarda kahverengi kutu, şeffaf koli bandı kullanımı ve ürünün koli içinde şeffaf naylon poşetlenmiş olması halidir. Bunun dışında gelen talepler ücreti karşılığı yapılmaktadır.
 6. Exportan firması, kargonun yola çıkması ile beraber oluşan kargo takip numarasını nihai tüketiciye veya satış temsilcilerinin talebi üzerine satış temsilcisine e-posta ile göndermekle sorumludur. Ek olarak, kargonun teslimi yapıldığında aynı bilgilendirmeyi yapmak ve teslimat ile yaşanabilecek sorunların çözümü ile ilgili kargo firması görüşmelerini yapmak da yine Exportan'ın sorumluluğundadır.
 7. Exportan firması, satış temsilcisinin  nihai tüketiciye ürünler hakkında yanıltıcı, yanlış veya eksik bilgi vermesinden sorumlu değildir. satış temsilcisinin yanıltıcı bilgilendirmeleri sebebi ile yaşanacak anlaşmazlıkların çözümü satış temsilcisinin sorumluluğunda olup, Exportan'ın hizmet kalitesindeki düşüklüğü sebep göstererek, satış temsilcisi ile aralarındaki temsilcilik akdini tek taraflı ve hemen bozma hakkı saklıdır.
 8. Exportan firması, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gereği, nihai tüketicinin cayma hakkı talebini değerlendirerek, kanun ve yönetmelik çerçevesinde bir engel bulunmadığı takdirde iade işleminin tüm operasyonunu yürütmekle sorumludur. Cayma hakkı kullanımı durumunda iade kargo taşımasının maliyetini satış temsilcisi karşılamakla yükümlüdür. Kargo maliyeti, ssatış temsilcisinin alacaklarından mahsup edilir. Ayrıca satıcı iade durumunda satış komisyonunu alma hakkını da kaybeder. 
 9. Exportan firması, iade talebinin madde 8'de belirtilen haller dışında, yasal olarak kabul edilemeyecek olması halinde, satış temsilcisinin kararını uygular. Yine iade işleminin tüm operasyonel sorumluluğunu üstlenir. 
 10. Exportan firması, her takvim ayı içinde 2 kez satış temsilcilerinin ödemelerini banka hesabına havale yöntemi ile yapar. Ödemenin hangi siparişleri kapsadığı ve diğer tüm detayları bir excel dosyası olarak satış temsilcisine aynı gün e-posta ile gönderir. Satış temsilcisi itiraz etmek istediği bir husus olursa ödeme sonrası Exportan firmasına yazılı olarak itirazını beyan edebilir. Exportan 7 iş günü içinde iletilen itirazı değerlendirerek dönüş yapmakla yükümlüdür.
 11. Satış temsilcisi, Exportan ürünlerinin satışını herhangi bir sosyal platform üzerinden yapmak için gayret gösterir. Nihai tüketiciler ile ürünlere ait görsel, video ve açıklamaları ile satış fiyatını Exportan firmasından aldığı haliyle paylaşır. Bu bilgilendirmenin doğru ve tam yapılması satış temsilcisinin sorumluluğundadır.
 12. Satış temsilcisinin Exportan firmasına, nihai tüketici ve sipariş ile ilgili bilgileri "Sipariş Formu" üzerinden eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak en kısa sürede iletmesi satış temsilcisinin başlıca ve en önemli görevidir.