Yumuşak kağıtlardan taş gibi heykellere

Heykel yapmak için ille çamura veya seramiğe ihtiyacınız yok. Çok az malzeme ve uğraş ile harika heykeller, maskeler ve kaplar yapabilirsiniz. Üstelik kağıttan!

Evinizdeki kullanılmayan kağıtları, eski gazete kağıtlarını, yumurta kartonlarını, peçeteleri sanat yaparak geri dönüştürebilirsiniz. Yumuşacık kağıtların nasıl yoğurulacak bir hamur haline geldiğini ve daha sonra kuruyunca taş gibi sertleştiğini görünce çok şaşıracaksınız.

  • Kağıtları küçük parçalar halinde yırtın ve bir kaba koyarak üzerine sıcak su ekleyin.
  • Suda bekleyen kağıtları arada bir elinizle ne kadar yumuşadığını kontrol edin. Hafif yumuşadığında elinizle parçaları lime lime edin ve yine suda bırakın.
  • Peçete ve tuvalet kağıdı gibi daha emici kağıtlar suda kısa sürede hamurlaşırken,  yumurta kartonu veya kalın kağıtların hamurlaşması daha uzun süre alır. Bu nedenle isterseniz peçete ve tuvalet kağıdı kullanacaksanız onları ayrı bir kapta ıslatabilirsiniz.
  • İyice yumuşadıklarından emin olunca güzelce sıkın ve kaptaki fazla suyu dökün. Hamuru yine didik didik ederek kabın içine koyun ve üzerine su bazlı tutkal ekleyin. Kullandığınız kağıt miktarına göre tutkal miktarı da değişiklik gösterir. İsterseniz 2-3 yemek kaşığı kadar da bebe yağı da ekleyebilirsiniz, bu hamurun kuruduktan sonra çatlamasını engeller ve ortaya daha esnek bir hamur çıkmasını sağlar. (yağ fazla gelirse karışıma nişasta koyarak dengeleyebilirsiniz)
  • Hamuru elle yoğurmaya başlayın. El blenderı da kullanabilirsiniz ancak tutkal ve topak olmuş kağıt blenderı oldukça zorluyor. Homojen ve ele yapışmayacak bir kıvam alana kadar yoğurun. Kağıt hamurunuz şekil verilmeye hazır.
  • Şeklinizi verdikten sonra kurumaya bırakın. Kuruyunca hamurunuzun taşlaştığını göreceksiniz. Artık akrilik boya ile istediğiniz şekilde boyamanın -ve isterseniz verniklemenin- zamanı geldi.

 

İlginizi çekebilecek içerikler

Portakallı kitap ayraçları
Portakallı kitap ayraçları
Kitap ve defterlerinizi bu enerji veren vitamin deposu portakallarla işaretlemek ister misiniz? Yapılışı son derece z...
Devamını oku
Şipşak ayna efekti
Şipşak ayna efekti
  Çok pratik bir yöntemle istediğiniz cam objeyi aynaya dönüştürmenin bir yolu var:  Artebella ayna efektli sprey boy...
Devamını oku

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published