Yumurta kabuklarından harikalar yaratın

Cam mozaik ve seramik mozaik çalışmalarına bir alternatif çıktı: yumurta mozaik! Yaratıcılığınızı bu geri dönüşüm fikriyle birleştirerek evde her yaşın severek ve eğlenerek yapabileceği eserler ortaya çıkarın. 

  • Haşlanmış yumurtanın kabuklarını iri parçalar halinde soyun ve iç kısmındaki zarı çıkarın. Zar kolay çıkmıyorsa, kabukları bir süre suda bekletin. Zarı temizlenmiş kabukları kağıt havlu üzerine alın ve kurumaya bırakın.
  • Bu sırada tuvale, kağıda, ahşap kutuya, kompozit plakaya veya hangi yüzeyde çalışmak istiyorsanız, deseniniz çizin.
  • Kabukları renklendirmenin 2 yolu var: kabukları önce guaj boya ile boyayıp küçük parçalara kırmak veya kabukları yüzeye yapıştırdıktan sonra boyamak.
  • Yumurta kabuklarını parça parça yüzeye kuvvetli bir tutkalla yapıştırın.
  • Guaj boyanızı biraz sulandırıp kabukları boyayın. Çalışmanız bittiğinde kuruduktan sonra vernikleyin.

Yumurta kabuklarının kullanımıyla ilgili diğer önerimiz; yumurta kabuklarını orijinal rengiyle yüzeye, aralarında boşluk bırakmadan yapıştırıp beyaza boyayın. Böylece boyayı veya kolay transfer yapacağınız zemine hafif ve doğal bir boyut katmış oldunuz. Şimdi bu zemin üzerine boyama çalışmanızı yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek içerikler

Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik objeler, pürüzsüz yüzeyleri ve akrilik boyayı güzel tutuşlarından dolayı çalışması en keyifli objelerden. Ser...
Devamını oku
Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar için eğlenceli ve renkli bir çalışma arıyorsanız parmak boyaları tam size gö...
Devamını oku

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published