Akrilik Mucize

Bir boya çeşidi var ki, sahip olduğu özellikleriyle bizi cesaretlendiriyor, heveslendiriyor, yeteneğimizin sanata dönüşmesini sağlıyor; ruhumuz onunla capcanlı renklere bürünüyor, hayatımıza sanat, huzur ve güzellik vadediyor: Akrilik Boyalar.

Resimle uğraşan, evde eski mobilyalarını boyayan ya da ahşap objelerini renklendirmek isteyen, diğer bir deyişle sadece tuvale bağlı kalmak istemeyenlerin yolu akrilik boya ile kesişiyor. Hobilerimize eşlik eden akrilik boyalar, renklerin kusursuzca birbirine karışımı, kullanım alanlarındaki çeşitlilik, uygulamadaki kolaylığı ile günümüzde en yaygın kullanılan boyalardan biri. 

Yağlı boya kıvamında olan akrilik boya, suluboyanın şeffaflığına ve guaj boyanın kapatıcılığına sahip olduğu için çok esnektir.

Neden akrilik boya tercih edeyim?

  • Işığa karşı dayanıklıdır.
  • Su bazlı ve kokusuzdur.
  • Çabuk kurur. 
  • Kurumadan önce su ile kolayca temizlenebilir.
  • Kuruduktan sonra boyanmış yüzeylerde oluşan lekeleri rahatlıkla çıkar. 
  • Çok farklı yüzeyi boyamak için kullanılır.
  • Yağlı boyaya göre fiyatı daha uygundur. 
  • En önemlisi, boya ile yeni tanışanlar için en ideal boya türüdür. Akrilik boyanın renk skalası oldukça geniştir. Çalışmanıza 5 renk ile başlayıp istediğiniz ara renkleri oluşturmak için ana renkleri karıştırabilirsiniz. 

Her yüzeye uygun boyalar

Hemen hemen her yüzeyi -ahşap, seramik, kâğıt, kumaş, cam ve tuval dahil- boyayabilen başka bir boya yoktur. Ve uyguladığın yüzeye bağlı olarak farklı görünebilir. Su bazlı olduğu için akrilik boyanın kuruduktan sonra verniklenmesi, yüzeydeki ömrünü uzatır.

Akrilik boya ile yaptığınız çalışmalarda kuru bir fırça ile güçlü renk kontürü atarken ıslak fırça ile suluboya görüntüsü verebilirsiniz. Daha orijinal efektler yaratmak için pamuk, sünger, kulak temizleme çubuğu, diş fırçası gibi yardımcı aparatlar kullanarak farklı desenler elde edebilirsiniz. 

Fırçanın yanı sıra spatula da akrilik çalışmalarda sık kullanılan boyama gereçlerinden biridir. Özellikle resimde keskin ve ince vuruşlar yaparken tercih edilir.

Akrilik boya dünyasına adım atarken başlangıç seviyesine uygun, farklı yüzeylerde uygulayabileceğiniz 9 örnek ile ilham alın:

Benzer Yazılarımız

Reçine  ile korunan süslemeler
Reçine ile korunan süslemeler
Koyu kıvamlı ve berrak bir sıvı olan epoksi reçine (epoxy resin), sertleştirici ile karıştırıldığında kaya kadar sert...
Read More
Mutfağınızı süsleyen dantelli kavanozlar
Mutfağınızı süsleyen dantelli kavanozlar
Mutfakta kuru gıdaları saklamak için kullandığınız erzak kavanozlarınızı cam boyalar ve dantel desenli kolay transfer...
Read More

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published