Kolay ebru setleriyle suya yansıtılan ince sanat

Ruhunuzu yansıtan renklerin ve desenlerin yoğunlaştırılmış suda kaynaşması, biçim değiştirmesi adeta dans etmesidir, ebru. Yüzyıllar boyu gizemli bir sanat olarak görülmüş, Osmanlı İmparatorluğu zamanında da geleneksel Türk sanatlarından biri haline gelmiştir.

ebru sanatı

Kağıt üzerinde buluta benzeyen renk kümelerinin meydana gelmesi üzerine Farsçada “bulut gibi” anlamına gelen “ebri” sözcüğü değişerek Türkçe'de “ebru” biçimini almış. Çıkış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte Ebru sanatının 13. yy’da Orta Asya’dan Batı’ya doğru yayıldığı düşünülüyor.

Toprak boyadan elde edilen doğal boyaların belli yöntemlerle suya karıştırılması ve daha sonra su üzerine yapılan resmin kağıda aktarılması ile yapılan bu geleneksel süsleme sanatının malzemeleri de özeldir.

Ebru malzemelerini alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta:

  • Ebru kağıdı suya dayanıklı ve emici olmalı,
  • Ebru teknesi kağıdın ölçülerine uygun dikdörtgen ve kenarları (kağıdı yırtmaması için) pürüzsüz olmalı,
  • Ebru için kullanılan su, boyayı tutması için yoğunlaştırılmalı ve kitre ile karıştırılmalı,
  • Ebru boyaları kimyasal içermemeli ve doğadaki kayalardan ve topraktan elde edilen doğal boyalar olmalı,
  • Boyaların batmadan suyun üzerinde durmasını sağlamak için bir çeşit yapıştırıcı olan öd ile karıştırılmalı,
  • Ebru fırçası boyayı yavaşça akıtan at kılından olmalı.
ebru sanatı

Ebru sanatıyla yeni tanıştıysanız başlangıç seviyesine uygun olarak hazırlanan Artebella kolay ebru setleri ile başlayabilirsiniz. Ebru yapımı için ihtiyacınız olan her şey bu sete dahil olduğu için daha önce hiç ebru ile uğraşmamış olsanız bile ortaya harika çalışmalar çıkaracağınızdan eminiz. Zamanla hobiniz ilerleyip Ebru sanatına gönül verdikçe kendi malzemelerinizi toplayabilir ve boyaların yoğunluğunu kendinize göre ayarlayarak bu sanatın inceliklerine hakim olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek içerikler

EVA’larla kendi çiçeklerinizi yapın
EVA’larla kendi çiçeklerinizi yapın
Yaz kış demeden açan rengarenk çiçekleri evde görmek ne güzeldir... Daha önce farklı malzemelerden yapay çiçekler yap...
Devamını oku
Eserlerinizle çatlatın
Eserlerinizle çatlatın
Ahşap tepsinize veya seramik vazonuza çatlamış görüntüsü vermeyi, kırıp dökmeden, boya ile mozaik çatlatma tekniği ku...
Devamını oku

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published