Reçine ile korunan süslemeler

Koyu kıvamlı ve berrak bir sıvı olan epoksi reçine (epoxy resin), sertleştirici ile karıştırıldığında kaya kadar sert, cam gibi saydam bir hal alır. Ahşap bir tepsi veya transfer yapılmış seramik bir obje üzerine uygulanan 1000 kat vernik (epoksi reçine), aynı zamanda kolye ucu, küpe, bilezik gibi çeşitli takılar, bardak altlığı veya süslemeler gibi özel tasarımlar için etkili bir malzemedir. Burada örneğini verdiğimiz 1000 kat vernik uygulamasını siz de isterseniz takı yapımında kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Artebella 1000 kat vernik (epoksi)
Çıkartmalar (plastik veya suya dayanıklı çıkartmalar )
İstediğiniz renk parıltı, sim
Silikon kalıp (mümkünse içi parlak olanlardan)
Plastik kap
Tahta çubuk

1000 kat vernik kutusundan çıkan 2 bileşeni plastik bir bardakta yavaşça karıştırın. Hızlı karıştırırsanız hava kabarcıkları oluşabilir. Bu istenmeyen durum olursa fön makinesini veya çakmağı yüzeye yakın gezdirmeniz yeterli. Ardından silikon kalıplarına birer parça hazırladığınız karışımdan dökün. Silikon kalıbın iç tarafı mat ise, epoksi kuruduktan sonra donuk ve mat bir görünüm alabilir. İçi parlak bir silikon kalıpta bu sorun olmayacaktır.

  • Çıkartmaları arkası dönük şekilde kalıplara yerleştirin. Eğer toz sim kullanırsanız, dibe batar. Bu yüzden süslemenin alt yarısına daha iri taneli beyaz ince parıltı serin. Fakat üst yarısına mavi parıltı serpmeden önce epoksinin hafif sertleşmesi için düz bir yüzeyde hareket ettirmeden 8-10 saat bekletin.
  • Parıltılarınızı serptikten sonra birkaç saat daha bekleyin ve epoksi sertleştiğinde kalıptan çıkarın. Eğer asılacak bir süsleme veya kolye ucu yapıyorsanız bu aşamada tel pimi takın.
  • Çalışmanızın tamamen kuruması için 24 saat bekleyin.

Not: Takı yaparken taze çiçek yerine kurutulmuş çiçek  tercih edin, taze çiçek epoksi içine hapsolunca sararma olabilir.

İlginizi çekebilecek içerikler

Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar için eğlenceli ve renkli bir çalışma arıyorsanız parmak boyaları tam size gö...
Devamını oku
Çiçek desenleri her yerde
Çiçek desenleri her yerde
Çiçek severlerdenseniz el kaldırın! Renkleriyle, kokularıyla, büyüklü küçüklü şekilleriyle çiçekler hepimizi büyüleme...
Devamını oku

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published