Polyester tepsinin büyük değişimi

Polyester tepsinize örümcek çatlatma tekniği ve kolay transfer yöntemiyle bambaşka bir görünüm kazandırabilirsiniz.  Bu adımları polyester herhangi bir obje üzerine uygulayabilir veya Artebella’nın yetişkin hobi setlerinden yararlanabilirsiniz.

Yapılışı:

  • İşe tepsiyi koyu renk akrilik boya ile boyayarak başlayın. Kapatıcılığı yüksek olduğu için tek kat boya yeterli olacaktır. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken, boyaların su ile sulandırılmaması gerektiği.
  • Boya iyice kuruduktan sonra iki aşamada yapılan örümcek çatlatma uygulaması ile zeminde çatlaklar oluşturun.
    • İlk kat olarak çatlatma medyumunu temiz bir fırça ile orta yoğunlukta tepsinin ön tarafına sürün. Medyumu az sürerseniz hafif çatlaklar, yoğun sürerseniz derin çatlaklara sahip olursunuz.
    • Kuruduktan sonra 2. Adıma geçin ve ekru rengindeki boyayı tepsiye sürün.  Böylece şimdiye kadar tepsiye 3 kat sürmüş olacaksınız. Boya kurumaya başlarken çatlakların da oluşmaya başladığını fark edeceksiniz.
  • Çatlatma işi bittikten sonra açık zeminlerde kullanılan kolay transfer deseninin tepsiye geçirmek istediğiniz bölümünü kesip ayırın ve üzerindeki jelatini kaldırarak  tepside uygun gördüğünüz yere, desen tepsiye bakacak şekilde yapıştırın. Süngeri suyla ıslatarak transfer kağıdını nemlendirin ve 20 saniye kadar bekledikten sonra beyaz kağıdı sıyırın. Transfer etmek istediğiniz desenin örümcek çatlatmalı tepsinize geçmiş olduğunu göreceksiniz.
  • Son olarak boyaların daha kalıcı olması için su bazlı vernik sürün.

Burada önemli bir detay; örümcek çatlatmanın üzerinden transfer uygulandığı halde desen de çatlatılmış gibi görünüyor. Bunun nedeni,  Artebella kolay transferlerinin, açık zemin transparan özelliğine sahip olmasıdır. Böylece daha doğal ve tamamlayıcı bir görünüm elde etmiş olursunuz.

 

İlginizi çekebilecek içerikler

Şipşak ayna efekti
Şipşak ayna efekti
  Çok pratik bir yöntemle istediğiniz cam objeyi aynaya dönüştürmenin bir yolu var:  Artebella ayna efektli sprey boy...
Devamını oku
Üfleyerek desen verin
Üfleyerek desen verin
Yaratıcılığın sınırı yok. Neden pipetle üfleyerek de resim yapılmasın? Yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de...
Devamını oku

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published