CD'ler nereden nereye…

Yirmi yıl önce, dijital her şeyimizi CD'lere kaydederdik, müzik, fotoğraf, dosyalar, ne varsa. Ancak bugün dijital depolama CD’nn çok ötesine geçti ve çağa uygun olarak CD oynatıcılar ortadan kalktı. Belki sizin de raflarda bir şekilde değerlendirilmeyi bekleyen bir sürü CD’niz olabilir.

CD'ler artık yazılım yüklemek veya müzik dinlemek için tercih ettiğiniz medya olmayabilir, ama araba süsü olmaya mahkum CD’ler için artık başka planlarımız var! Bir geri dönüşüm projesi olan CD boyama ile vitray, mandala, çocuklar için farklı sanat çalışmaları, hatta bardak altlığı bile yapabilirsiniz.

CD’yi boyamaya hazır hale getirin.

İlk iş, boyalı katmanı CD'nin üzerinden kaldırmak. Bunu yapmak için, bir ucu CD'nin kenarından sarkacak şekilde bir parça bant yerleştirin ve dış kenarından hafifçe kaldırın. Ve tüm folyoyu çıkarana kadar tekrarlayın. Alternatif olarak CD'leri ılık suda bekletmek de olabilir.

Bardak altlığı gibi akrilik ile boyayarak bir plaka olarak kullanacaksanız istediğiniz renk Artebella akrilik boya ile  (su ile sulandırmadan) astar rengini atın. Kuruduktan sonra üzerine istediğiniz deseni çizebilirsiniz.

cd mandala

Mandala veya vitray olarak kullanacaksanız,  folyoyu çıkardıktan sonra deseni şeffaf yüzeyin altına yerleştirip kaymaması için kenarlarından bantlayın. CD kalemi gibi kalıcı bir kalemle desenin kontürünü çizin.  Boyalar tamamen kuruduktan sonra ortadaki delikten misina geçirerek pencere kenarlarına asın.

CD ile çalışmanın güzel yanı, birçok farklı proje için esnek olmasıdır. İsterseniz makasla keserek şekil verebilir veya küçük parçalara keserek mozaik olarak kullanabilirsiniz. 

cd mandala

İlginizi çekebilecek içerikler

Çiçek desenleri her yerde
Çiçek desenleri her yerde
Çiçek severlerdenseniz el kaldırın! Renkleriyle, kokularıyla, büyüklü küçüklü şekilleriyle çiçekler hepimizi büyüleme...
Devamını oku
Reçine  ile korunan süslemeler
Reçine ile korunan süslemeler
Koyu kıvamlı ve berrak bir sıvı olan epoksi reçine (epoxy resin), sertleştirici ile karıştırıldığında kaya kadar sert...
Devamını oku

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published