İç huzurunuzu mandala ile bulun

Sanskrit dilinde “çember” veya “merkez” anlamına gelen mandala, sonsuz evreni simgeleyen, doğunun binlerce yıldır “içe dönme” aracı olarak kullandığı, tekrarlayan geometrik ve kusursuz şekillerdir. Birbirinin içine girmiş geometrik şekilleri renkli boyayarak enerjinizi dengeleyen ve zihninizi rahatlatan bu yaratıcı hobiye sahip olmak çok kolay. 

mandala çizimi

Mandala çalışmalarınızda desenleri kendiniz oluşturabilir ya da Artebella’nın hazır mandala formlarını renklendirebilirsiniz. Kağıt üzerinde çalışıyorsanız boyanın arka sayfaya bulaşmaması için kağıda uygun boya seçmeniz önemlidir. Tuval üzerinde yağlı boya ile çalışıyorsanız küçük yüzeyler için ince fırçalar kullanarak detayları daha güzel ortaya çıkarabilirsiniz. 

Mandala nasıl çizilir?

Başlangıç noktanız mandalanın merkezidir. Mandala merkezden –içten- dışarıya doğru ilerler. Kağıdınızı ortaladıktan sonra merkezden dikey ve yatay bölecek şekilde iki çizgi çizin. (Fazla bastırmayın, bu çizgiler rehber çizgileriniz olacak) Daha sonra dört ana parçayı eşit bir şekilde bölecek iki çizgi daha çizin. Bu iki çizgiyi de tamamladığınızda mandalanızın sekiz eşit parçaya bölünmüş olacak. Bir pergel yardımıyla merkezden dışarıya doğru farklı büyüklükte daireler çizin. Artık sıra nakış gibi ince ince desen çizmeye geldi.

Kılavuz çizgi örneğini buradan indirebilirsiniz.  

mandala çizimi

mandala çizimi

Mandala bir çeşit meditasyondur

Mandala parçalar içerisindeki bütünü görmenizi sağlar, bir bakıma görsel zekanın gelişimi destekler. Stres, endişe ve depresyonun hafiflemesine yardım eder ve kişiye farkındalık kazandırır. Elbette ki yaratıcılığı, dikkati ve iç huzur duygusunu geliştirir.

Mandalanın aynı zamanda psikoloji alanında terapi aracı olarak kullanıldığını biliyor muydunuz?
Tıklayın, okuyun!

Benzer Yazılarımız

Reçine  ile korunan süslemeler
Reçine ile korunan süslemeler
Koyu kıvamlı ve berrak bir sıvı olan epoksi reçine (epoxy resin), sertleştirici ile karıştırıldığında kaya kadar sert...
Read More
Mutfağınızı süsleyen dantelli kavanozlar
Mutfağınızı süsleyen dantelli kavanozlar
Mutfakta kuru gıdaları saklamak için kullandığınız erzak kavanozlarınızı cam boyalar ve dantel desenli kolay transfer...
Read More

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published