En renkli terapi

“Bir mandala, benliğin bütünlüğünün psikolojik ifadesidir.”
Carl G. Jung

Temelleri Hinduizm ve  Budizme dayanan mandala, “daire” anlamına gelir ve psikolojik olarak “tamamlanmayı” , “psişik bütünleşmeyi” ifade eder ve mikrokozmostan makrokozmosa, içten dışa doğru bir geçişi simgeler. Analitik psikolojinin kurucusu İsviçreli psikiyatr Carl G. Jung, Uzak Doğu ve Hint kültürlerini araştırırken insanı bütünlüğe götüren mandala şekillerinin insanı bilinç dışıyla bağlantıya geçiren ve dönüştüren gücünü fark etmiş, mandala şekillerinin yarattığı enerji akışından çok etkilenmişti. Doğu medeniyetlerinn binlerce yıldır meditasyon amaçlı kullandığı mandalanın dairesel formunun ruhsal döngüyü harekete geçirdiğine ve içsel dönüşümü sağladığına inanılır. Mandalanın merkezindeki başlangıç noktası “ben”i ve onu çevreleyen şekiller de “benim etrafımdaki evren”i semobolize eder.

mandala

Günümüzde mandala, aşırı çalışan zihinlerimizi rahatlatmak, meditasyon yaparken düşünceleri susturmak, odaklanmayı geliştirmek, stres ve kaygı ile başa çıkmak ve kişinin kendisiyle bağlantı kurabilmesi için meditatif amaçlı da kullanılıyor. Basit bir mandala çizmek için kağıt, kalem ve renkli boya yeterli, gerisi sizin yaratıcılığınıza ve iç dünyanıza bağlı.

mandala yin yang

Doğu kültüründe renklerin çakra denen belli enerji noktalarını harekete geçirdiğine inanılır. Mandala çizerek çakralardaki blokajlar kaldırılabilir ve enerji dengesi sağlanabilir. Çakra renklerinin simgelediği duyguları şöyle özetleyebiliriz:

Kırmızı: Güç, yüksek enerji ve tutku
Turuncu: Yaratıcılık, dönüşüm ve kişisel farkındalık
Sarı: Neşe, irade ve mutluluk
Yeşil: Fiziksel iyileşme, bağlantı kurma ve doğa sevgisi
Mavi: İç huzur, iletişim ve şifa.
Mor: Maneviyat ve gizem
Beyaz: Saflığı ve doğruluğu temsil eder.

Zihninizi dinlendirmek ve şekillerle, boyalarla kendinizi ifade etmek istediğinizde mandala ile iç huzura kavuşabilir, mandala boyamayı hobiniz haline getirebilirsiniz.

Mandala çizmenin püf noktalarını öğrenmek için tıklayın.

İlginizi çekebilecek içerikler

Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar için eğlenceli ve renkli bir çalışma arıyorsanız parmak boyaları tam size gö...
Devamını oku
Çiçek desenleri her yerde
Çiçek desenleri her yerde
Çiçek severlerdenseniz el kaldırın! Renkleriyle, kokularıyla, büyüklü küçüklü şekilleriyle çiçekler hepimizi büyüleme...
Devamını oku

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published