Barselona’nın mozaik dehası Gaudi

Avrupa’da hayal gücümüzün ötesinde bir parkta mozaik sanatını en üst seviyeye taşıyan, insanı sanki bir masalın içindeymiş gibi hissettiren büyüleyici bir yer var. Barselona’daki ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin harikalar diyarı Park Güell.

İnşaatı 14 yıl süren ve tamamlanamayıp yarım bırakılan Park Güell, 1900 yılında kraliyet ailesine mensup Eusobe Güell tarafından aristokratların yaşaması için Barcelona’nın en yüksek tepesinde inşa ettirdiği bir bahçe-şehir. Modern mimarinin öncüsü sayılan Gaudi’nin hayal gücünü mimariye yansıtan dehası, parkın benzersiz konumda olmasının en büyük nedeni.

Doğadan ilham alan mozaikler

Gaudi, Park Güell’de bulunan yapıları ve heykelleri Katalanca “kırmak” anlamına gelen “trencar” denen özel bir mozaik tasarım tekniği ile süsledi.  Benzersiz desenler yaratmak için kırık seramik karolarından, renkli fayanslardan, tabak ve bardaklardan mozaikler yarattı.

Barcelona’nın koruyucu ejderhası olarak bilinen dev kertenkele heykeli "El Drac", Park Güell’in girişindeki merdivenleri  korur. Tamamı renkli seramik mozaikle kaplanmış olan ejderha, ilk görüşte insanı kendine hayran bıraktırır.

Gaudi’den ilham alarak siz de kendi kertenkelenizi yapabilirsiniz. İsterseniz şablonun  çıktısını alıp elişi kağıtlarını küçücük keserek kağıt mozaik yapabilir, veya deseni başka bir yüzeye aktararak cam veya seramik mozaik deneyebilirsiniz.

park güell kertenkele

İlginizi çekebilecek içerikler

Üfleyerek desen verin
Üfleyerek desen verin
Yaratıcılığın sınırı yok. Neden pipetle üfleyerek de resim yapılmasın? Yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de...
Devamını oku
EVA’larla kendi çiçeklerinizi yapın
EVA’larla kendi çiçeklerinizi yapın
Yaz kış demeden açan rengarenk çiçekleri evde görmek ne güzeldir... Daha önce farklı malzemelerden yapay çiçekler yap...
Devamını oku

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published