Şimdi tuvale geçme zamanı!

Kağıt üzerinde yaptığınız çalışmaları bir adım öteye taşımaya ne dersiniz? Tuvalde yağlı boya veya akrilik boya ile çalışırken içinizdeki ressamı uyandırabilirsiniz.

Tuval, Fransızca kökenli toile kelimesinden türemiş, desenli kumaş demektir. Avrupa’da Rönesans’a kadar kumaş niyetine kullanılan tuval kelimesi, Rönesans sonrasında resim sanatında yer buldu. Resim sanatının vazgeçilmez bir parçası olan tuval, genelde beyaz ama isteğe göre renklendirilebilen, keten, kenevir ve pamuktan üretilen bezin gergin bir şekilde ahşap kasnaklara zımbalanmasıyla ortaya çıkan boş tablodur.

Artebella tuvaller, resim ve fotoğraf baskılarında, yağlı boya, akrilik boya ve diğer sanat ve hobi çalışmalarınız için güvenle kullanabileceğiniz yüzeylerdir.


Tuval seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Resim için kullanmak istediğiniz malzemeye ve kompozisyona göre desenli (baskılı) tuvaller, kompozit plakalar ve tuval kompozitler arasından seçim yapabilirsiniz. 

Resme yeni başlayanların ve genellikle çocukların tercih ettiği desenli tuvaller, yapılmak istenen resmin siyah-beyaz olarak baskı yoluyla tuval üzerine çıkarılan ve resim için kılavuzluk yapan tuvallerdir.  Desenli tuval ile çalışırken hem el beceriniz gelişir, hem de eğlenceli zaman geçirirken içinizdeki ressamı uyandırma fırsatınız olur.

Tuval kompozit (pres tuval)  özel reçinelerle preslendiği için tuvalden daha dayanıklıdır, yırtılma ve yıpranma sorunları pek görülmez.

Kompozit plakalarla ise iki yüzüne farklı boya ve malzemelerle çalışılabilen harika bir pano/tablodur.

Dörtgen tuvalin yanı sıra yuvarlak veya elips şeklindeki tuvallere resim yapmak isteyenler için yaratıcı bir alternatiftir.

Tuval kompozit ve kompozit plakalarda akrilik boya, yağlı boya, sulu boya, guaj boya,  pastel boya ile çalışabilir, kolay transfer, dekupaj, rölyef pasta veya stencil uygulamaları yapabilirsiniz.

Benzer Yazılarımız

Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar için eğlenceli ve renkli bir çalışma arıyorsanız parmak boyaları tam size gö...
Read More
Çiçek desenleri her yerde
Çiçek desenleri her yerde
Çiçek severlerdenseniz el kaldırın! Renkleriyle, kokularıyla, büyüklü küçüklü şekilleriyle çiçekler hepimizi büyüleme...
Read More

Yorum bırak

Önemli Bilgilendirme: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanır.