Taştan Hikayeler

Sıcak bir yaz gününde kumun denizle birleştiği noktada çıplak ayağınızı yakan sıcaklık ve sonrasında gelen serinlik insanı nasıl mutlu eder ve rahatlatır değil mi?

Bir de güneşin kavurucu sıcağında ayağımızı acıtan taşları unutmamalıyız ki denize koşarken bizi bir anlık zorlayan, kumların arasında duran bu taşlar da toplanmak için bizi beklerler sanki.  

Bize yazı hatırlatan bu taşları değerlendirmek günümüzde bir hobi sanatı haline gelmiş durumda. Kolayca başlayabileceğiniz ve kısa sürede güzel sonuçlar alabileceğiniz hobilerin başında yer alan taş boyama sanatı ile taştan hikayeler yaratabilirsiniz.  

Başlangıçta sadece üç malzemeye ihtiyacınız olacak. Akrilik boya, boya fırçası ve vernik. Şimdi sıra taştan hikayeler yaratmaya geldi.  

  1. Taşınızın yüzeyinin mümkün olduğunca pürürsüz olmasına dikkat edin. Eğer yüzeyi pürüzlü ise yüzeyini zımparalamanız yeterli olacaktır.
  2. İstediğiniz renkte çeşit çeşit akrilik boyalarını kullanabilirsiniz. Örneğin mermer görünümlü, yaldızlı veya mat boyaları tercih edebilirsiniz. 
  3. Yaratmak istediğiniz hikayenizi önce bir kurşun kalem ile taşınıza uygulayın. Beğendiğiniz halini belirginleştirmek için uygun renkteki kontür kaleminiz ile desenin üzerinden geçin.
  4. Deseni dilediğinizce ve kontür içinde kalarak hikayeleştirin.
  5. Akrilik boyalar hızlı kurur. Boyanmış taşınızı kuruduktan sonra son boya rütuşlarınızı da tamamlayın. Eğer deseni yeniden belirginleştirmek isterseniz kontür kaleminiz ile yeniden üzerinden geçin, hikayenizi belirginleştirin.
  6. Son olarak yarı parlak, parlak ve mat vernikleri tercihinize göre kullanarak taşınıza son dokunuşlarını yapın.

Bütün yaz deniz kenarından topladığımız ve ne işe yarayacağını bilemediğimiz bu doğal taşları boyamak ve değerlendirmek işte bu kadar kolay ve eğlenceli.

Sevdiklerinizle özellikle çocuklarınız ile birlikte kaliteli zaman geçirmenizi sağlayan taştan hikayelerinizi evinizin en güzel köşesine koyabilir veya sevdiklerinize hediye edebilirsiniz ve sakın adınızı ve tarihini imzanızla beraber taştan hikayenize eklemeyi unutmayın. 

 

 

 

Benzer Yazılarımız

Sıra merdivenleri boyamaya geldi!
Sıra merdivenleri boyamaya geldi!
Sokaklarda renkli boyanmış merdivenlere denk geldiğinizde, renklerin orayı ne kadar güzelleştirdiğini fark ettiniz mi...
Read More
Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik objeler, pürüzsüz yüzeyleri ve akrilik boyayı güzel tutuşlarından dolayı çalışması en keyifli objelerden. Ser...
Read More

Yorum bırak

Önemli Bilgilendirme: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanır.