Kolay ebru setleriyle suya yansıtılan ince sanat

Ruhunuzu yansıtan renklerin ve desenlerin yoğunlaştırılmış suda kaynaşması, biçim değiştirmesi adeta dans etmesidir, ebru. Yüzyıllar boyu gizemli bir sanat olarak görülmüş, Osmanlı İmparatorluğu zamanında da geleneksel Türk sanatlarından biri haline gelmiştir.

ebru sanatı

Kağıt üzerinde buluta benzeyen renk kümelerinin meydana gelmesi üzerine Farsçada “bulut gibi” anlamına gelen “ebri” sözcüğü değişerek Türkçe'de “ebru” biçimini almış. Çıkış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte Ebru sanatının 13. yy’da Orta Asya’dan Batı’ya doğru yayıldığı düşünülüyor.

Toprak boyadan elde edilen doğal boyaların belli yöntemlerle suya karıştırılması ve daha sonra su üzerine yapılan resmin kağıda aktarılması ile yapılan bu geleneksel süsleme sanatının malzemeleri de özeldir.

Ebru malzemelerini alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta:

  • Ebru kağıdı suya dayanıklı ve emici olmalı,
  • Ebru teknesi kağıdın ölçülerine uygun dikdörtgen ve kenarları (kağıdı yırtmaması için) pürüzsüz olmalı,
  • Ebru için kullanılan su, boyayı tutması için yoğunlaştırılmalı ve kitre ile karıştırılmalı,
  • Ebru boyaları kimyasal içermemeli ve doğadaki kayalardan ve topraktan elde edilen doğal boyalar olmalı,
  • Boyaların batmadan suyun üzerinde durmasını sağlamak için bir çeşit yapıştırıcı olan öd ile karıştırılmalı,
  • Ebru fırçası boyayı yavaşça akıtan at kılından olmalı.
ebru sanatı

Ebru sanatıyla yeni tanıştıysanız başlangıç seviyesine uygun olarak hazırlanan Artebella kolay ebru setleri ile başlayabilirsiniz. Ebru yapımı için ihtiyacınız olan her şey bu sete dahil olduğu için daha önce hiç ebru ile uğraşmamış olsanız bile ortaya harika çalışmalar çıkaracağınızdan eminiz. Zamanla hobiniz ilerleyip Ebru sanatına gönül verdikçe kendi malzemelerinizi toplayabilir ve boyaların yoğunluğunu kendinize göre ayarlayarak bu sanatın inceliklerine hakim olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek içerikler

Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik objeler, pürüzsüz yüzeyleri ve akrilik boyayı güzel tutuşlarından dolayı çalışması en keyifli objelerden. Ser...
Devamını oku
Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar için eğlenceli ve renkli bir çalışma arıyorsanız parmak boyaları tam size gö...
Devamını oku

Yorum bırak

Önemli Bilgilendirme: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanır.