Seramik karodan şık bardak altlıkları

Çok az malzeme ile çok pratik ve şık, her biri birbirinden farklı desenlerle rengarenk bardak altlıkları yapmaya ne dersiniz? Seramik karoları, özel kalemlerle boyamak, üzerine mozaik işlemek veya oje ile ‘ebruvari’ desen geçirmek gibi çok çeşitli yöntemlerle süsleyerek bardak altlığı olarak kullanabilirsiniz.

Oje ile seramik bardak atlığı yapımı için gerekli malzemeler:

5X5 cm seramik karo (isteğe göre 10X10 cm de olabilir)
Farklı renkte ojeler
Su dolu plasitk bir kap
Kürdan veya ince çubuk
Ellerinizi temizlimek için aseton ve pamuk

  • Geniş bir plasitk kabın içine ılık su doldurun. (Çalışmanız bittikten sonra kapta lekeler kalacağı için gözden çıkarabileceiğiniz bir kap tercih edin)
  • Birkaç damla ojeyi dikkatlice suya damlatın. Farklı bir renk daha ekleyin. Damlalar birbirinin üzerine gelse de endişelenmeyin, ebru yapar gibi ince bir çubukla renkleri karıştırabilirsiniz.
  • İstediğiniz renkleri suya damlattıktan sonra bir kürdan veya çubuk yardımıyla suda daireler çizin. Burada ne kadar yavaş hareket ederseniz renkler o kadar az karışarak kendilerini belli ederler.
  • Seramik karoyu, önü suya bakacak şekilde ters çevirin ve resimdeki gibi açılı bir şekilde su yüzeyine hafifçe dokundurarak yavaşça su yüzeyine yapıştırın. Tek hamlede suyun yüzeyine yerleştirirseniz yüzeyde kabarcıklar oluşabilir ve deseni doğru şekilde aktaramayabilirsiniz.

  • Karonun tüm yüzeyi suya dokunduktan sonra dikkatlice karoyu yukarı kaldırın ve ters çevirin. Suyun üzerindeki desenin seramik karo üzerine geçtiğini göreceksiniz.
  • Kuruması için karoyu kağıt havlu üzerine yerleştirin.
  • Varsa fazla oje birikintisini karo kurumadan kürdan yardımıyla yavaşça alın.
  • Diğer karolar için de isterseniz farklı renklerde ve desenlerde işlemi tekrarlayın.

Seramik karolarınız kuruduktan sonra koruma amaçlı vernik sürebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek içerikler

Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik objeler, pürüzsüz yüzeyleri ve akrilik boyayı güzel tutuşlarından dolayı çalışması en keyifli objelerden. Ser...
Devamını oku
Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar için eğlenceli ve renkli bir çalışma arıyorsanız parmak boyaları tam size gö...
Devamını oku

Yorum bırak

Önemli Bilgilendirme: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanır.