Nefes alma durağı: Ahşap boyama sanatı

Hepimizin evinde duran ve dönüştürülmeyi bekleyen bir takım ahşap eşyalar vardır. Popüler bir hobi haline gelen ahşap boyama ile onları rengarenk boyalar ve farklı ahşap boyama teknikleri kullanarak kişiselleştirip yenileyebiliriz. Sadece evdeki ahşap eşyalarla sınırlı kalmayıp hobini.com’da bulabileceğiniz tepsi, çerçeve, kutu, peçetelik gibi ahşap objeleri  de renklendirebilir, ahşap boyama sanatını kendiniz için bir hobi haline getirebilirsiniz.

Ahşap boyama kullanılan yardımcı gereçler

Zımpara:
Ahşap yüzeyin boyanmadan önce pürüzsüz hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için kağıt zımparalar işinizi görecektir.

Boya:
Ahşap yüzeylerin boyanmasında akrilik boyalar oldukça idealdir. Mat, parlak, metalik gibi çeşitli özelliklere sahip boyalarla birbirinden yaratıcı çalışmalara imza atabilirsiniz. Zımparaladığınız yüzeye ilk kat boyayı uyguladıktan sonra yeni bir uygulama yapmadan önce mutlaka boyanın kurumasını beklemelisiniz.

Fırça:
Ahşap boyama için olmazsa olmaz en önemli malzeme fırçalar. Çünkü yüzeylerin genişliğine ve kullanmayı düşündüğünüz tekniğe fırça seçiminiz de değişecektir.

Vernik:
Doğru teknikler ile ahşap boyama işlemini tamamladıktan sonra yüzeyin parlak veya mat cilalı görünmesi ve boyanın uzun süre kalıcı olması için vernik, olmazsa olmazlardan!

 

  Ahşap boyama tekniklerine birkaç örnek :

  Stencil Tekniği:
  Çeşitli desenleri bulunan stencil şablonlardan birini kullanarak akrilik veya sprey boya kullanarak desenleri ahşap objenin üzerine kolayca aktarabilirsiniz.

  Eskitme Tekniği:
  Ahşap yüzeyde ufak fırça dokunuşları ile eskitilmiş bir görünüm yaratmak istiyorsanız kuru ve eski bir fırçayı, eskitme deseni yapmak istediğiniz renkteki boyaya hafifçe daldırın. Püf noktası, fırçayı ahşaba sürmeden önce bir kağıda birkaç fırça vuruşu yaparak fırça üzerindeki fazla boyayı silin, sonra fırçada kalan boyayı yatay, sert ve tek bir hareketle eskitme yapmak istediğiniz yüzeye sürün.

  Benzer Yazılarımız

  Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
  Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
  Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar için eğlenceli ve renkli bir çalışma arıyorsanız parmak boyaları tam size gö...
  Read More
  Çiçek desenleri her yerde
  Çiçek desenleri her yerde
  Çiçek severlerdenseniz el kaldırın! Renkleriyle, kokularıyla, büyüklü küçüklü şekilleriyle çiçekler hepimizi büyüleme...
  Read More

  Yorum bırak

  Önemli Bilgilendirme: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanır.