EVA’larla kendi çiçeklerinizi yapın

Yaz kış demeden açan rengarenk çiçekleri evde görmek ne güzeldir... Daha önce farklı malzemelerden yapay çiçekler yapmış olsanız da bir de EVA Kağıtları ile deneyin. Yumuşak, köpüksü kağıt olan EVA sanki bu iş için yaratılmış.

Biz EVA’larla nilüfer çiçeği yapmayı tercih ettik. Özellikle balkonda veya bahçede otururken su içinde yüzen nilüferin yaza çok yakışacağını düşündük. Suyun üstünde narin ve çok güzel görünen nilüfer çiçeği aynı zamanda dayanıklılık ve saflığın, güzelliğin de sembolü. Ne de olsa bulanık çamurlu bataklık sularından yükselerek su yüzeyine çıkmayı başarmış.  Siz de farklı şablonlarla gül, papatya veya birçok başka çiçek yapabilirsiniz. EVA kağıtlarıyla bunun dışında tokalar, anahtarlık çeşitleri, para çantaları, kalem kutuları da yapmak çok kolay.

 

Nilüfer çiçeiği için gerekli malzemeler:
EVA Kağıtları
Makas
Toz Pasteller
Ütü / parşömen kağıdı
Çok amaçlı yapıştırıcı veya EVA tutkalı

  • Nilüferin yapraklarını oluşturmak için bir kağıda 3 ölçüde yaprak şablonu çizin. En alta 8 adet uzun taç yaprakları, üzerine de daha kısa olan yaprakları ekleyecek gibi düşünün.
  • Şablonu beyaz renkteki EVA kağıdınızın üzerine koyarak sivri uçlu kalemle iz çıkarın ve kesin.
  • EVA kağıtlarından kestiğiniz yaprakları şekillendirmek ve yumuşatmak için kıvırın.
  • Yapraklara renk katmak için mor ve pembe renkli toz pastellerden elinize sürerek yaprakların uç kısımlarını hafifçe boyayın. Kağıt havlu ile de yayabilirsiniz.
  • Renklendirdikten sonra, yaprakları iki parşömen kağıdı arasına koyarak orta derecede ütü bastırın. Isı ile yapraklar kıvrılacak ve esneyecek. Çiçeğin merkezine gelecek olan 4 yaprağı iyice kıvrılana kadar bekletin.
  • Beyaz EVA kağıdından çiçeğin yapraklarını tutacak bir yuvarlak kesin. Çok amaçlı bir yapıştırıcı ile  yaprakları saat yönünde yapıştırmaya başlayın.
  • Merkeze yaklaştıkça daha kısa yapraklar ekleyin. En ortaya ise ütüyle kıvırdığınız 4 yaprağı yapıştırın.
  • Çiçeğin tepeciğini yapmak için sarı EVA kağıdından ince bir şerit kesin ve bir tarafına ince kesikler atın, kıvırarak çiçeğin en ortasına yapıştırın.
  • Gerçekçi bir görünüm için yapay bir yaprak üzerine nilüferi yapıştırın. Eğer yapay bir yaprak bulamazsanız yine bir şablon yardımıyla yeşil EVA kağıdından kesebilirsiniz.

Nilüferiniz artık yüzmeye hazır! Fazla çukur olmayan geniş bir kase içine su koyarak masanızı nilüferinizle süsleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek içerikler

Sıra merdivenleri boyamaya geldi!
Sıra merdivenleri boyamaya geldi!
Sokaklarda renkli boyanmış merdivenlere denk geldiğinizde, renklerin orayı ne kadar güzelleştirdiğini fark ettiniz mi...
Devamını oku
Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik objeler, pürüzsüz yüzeyleri ve akrilik boyayı güzel tutuşlarından dolayı çalışması en keyifli objelerden. Ser...
Devamını oku

Yorum bırak

Önemli Bilgilendirme: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanır.