Bize has bir hobi, ruhumuzun suda dansı, kağıt üzerinde ispatı; Ebru.

İçinizdeki sanatsal açlığı yeni bir deneyime yönlendirmeye hazır mısınız?

Yapmanız gereken yeteneğinizi hayal dünyanızla birleştirmek. Bu, hobiden çok öte bir deneyim; ince bir sanat, etkili bir his. Eminiz bunu uzun zamandır düşünüp duruyordunuz. Bir resim sergisinde, ya da bir dergi sayfasında, belki bir Tv. belgeselinde Ebru Sanatı dikkatinizi çekiyordu. Nasıl çekmesin; bütün dünyanın dikkatini çekiyor!

Bu geleneksel bir süsleme sanatı ve işte ruhunuzu süslemenin tam zamanı. Hem zamanınızı en güzel şekilde değerlendirecek, hem de yaratıcılığınızı ve hayallerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Batılılar buna “Türk Kağıdı” diyor; ancak, önce sanatınızı su üzerinde yansıtmanız gerekiyor. Bir çiçek, bir yaprak, ince bir dal, belki biraz daha kalın, renkleri siz seçin; nasıl isterseniz öyle boyayın, ruhunuzu ve hayallerinizi resmedin, fırçanız suda ahenkle dans etsin, siz huzur bulun, belki bir müzik eşlik edebilir isterseniz size. Son adım, resmin kağıda geçirilmesi ve size ait bir esere imza atmanın mutluluğu.

Bu hoş deneyim nasıl sanata dönüşecek?

İşte ihtiyacınız olan malzemeler :

 1. Ebru yapımının ilk aşamasında bir  kağıt  seçmek gerekir. Çünkü her kağıttan ebru yapmak mümkün değildir. Kağıt dayanıklı ve boyayı içine alan bir yapıda olmalıdır. 
 2. İhtiyacınız olan diğer ürün ise dikdörtgen biçiminde yayvan bir  Ebru Teknesi'dir 
 3. Teknenin içine konulan su geven denilen otun gövdesinden elde edilen ve beyaz renkli bir tür zamk olan  kitre ile karıştırılır. Kitre, bir çeşit kıvam arttırıcıdır.
 4. Sanatınızın en önemli parçası  ebru boyaları devreye girer. Ebru sanatı için hazırlanan bu özel ve kimyasal olmayan boyaları sıvılaştırmanız gerekir.
 5. Boyaların suda dibe çökmemesi için sığır öd'ü kullanılır. Öd, Ebru sanatının en değerli malzemelerinden biridir. Renklerin birbirine karışmasını ve boyanın kağıda yapışmamasını sağlar.
 6. Son olarak renklerin suda ahenkle dans etmesi için özel at kılından üretilmiş fırçalar suya serpiştirilmek için sizi bekler. 

Sanatınızı sadece ebru kağıdına yansıtmak zorunda değilsiniz !

 • Ahşap boyama tepsisi ile ebru sanatını birleştirebilirsiniz. 

 • Defterlerinizi ebru sanatı ile yapılmış bir sanat eserine dönüştürebilirsiniz. Özel yüzeye sahip olan ya da deri defterlerinizde tekrarı olmayan eşsiz desenleri ölümsüzleştirebilirsiniz. 

 • Ya da evinizin bir köşesini ebru desenleri ile renklendirebilirsiniz. 

En değerli varlıklarınız çocuklarınızın da ebru sanatı ile tanışmasını istemez miydiniz ? 

Çocuklar için de Ebru Sanatını hobiye dönüştürebilecekleri eğlenceli ve kolay ebru setleri bulunuyor. Çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz farklı ebru çalışmaları için buradan ilham alın!

 • Süt ve bulaşık deterjanı ile ebru sanatı yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Devamı için tıklayın!
 • Ya da oje ile ebru deseni yapmak sizce nasıl fikir? 

 

 

Benzer Yazılarımız

Portakallı kitap ayraçları
Portakallı kitap ayraçları
Kitap ve defterlerinizi bu enerji veren vitamin deposu portakallarla işaretlemek ister misiniz? Yapılışı son derece z...
Read More
Şipşak ayna efekti
Şipşak ayna efekti
  Çok pratik bir yöntemle istediğiniz cam objeyi aynaya dönüştürmenin bir yolu var:  Artebella ayna efektli sprey boy...
Read More

Yorum bırak

Önemli Bilgilendirme: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanır.