Barselona’nın mozaik dehası Gaudi

Avrupa’da hayal gücümüzün ötesinde bir parkta mozaik sanatını en üst seviyeye taşıyan, insanı sanki bir masalın içindeymiş gibi hissettiren büyüleyici bir yer var. Barselona’daki ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin harikalar diyarı Park Güell.

İnşaatı 14 yıl süren ve tamamlanamayıp yarım bırakılan Park Güell, 1900 yılında kraliyet ailesine mensup Eusobe Güell tarafından aristokratların yaşaması için Barcelona’nın en yüksek tepesinde inşa ettirdiği bir bahçe-şehir. Modern mimarinin öncüsü sayılan Gaudi’nin hayal gücünü mimariye yansıtan dehası, parkın benzersiz konumda olmasının en büyük nedeni.

Doğadan ilham alan mozaikler

Gaudi, Park Güell’de bulunan yapıları ve heykelleri Katalanca “kırmak” anlamına gelen “trencar” denen özel bir mozaik tasarım tekniği ile süsledi.  Benzersiz desenler yaratmak için kırık seramik karolarından, renkli fayanslardan, tabak ve bardaklardan mozaikler yarattı.

Barcelona’nın koruyucu ejderhası olarak bilinen dev kertenkele heykeli "El Drac", Park Güell’in girişindeki merdivenleri  korur. Tamamı renkli seramik mozaikle kaplanmış olan ejderha, ilk görüşte insanı kendine hayran bıraktırır.

Gaudi’den ilham alarak siz de kendi kertenkelenizi yapabilirsiniz. İsterseniz şablonun  çıktısını alıp elişi kağıtlarını küçücük keserek kağıt mozaik yapabilir, veya deseni başka bir yüzeye aktararak cam veya seramik mozaik deneyebilirsiniz.

park güell kertenkele

İlginizi çekebilecek içerikler

Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik üzerinde seramik mozaik
Seramik objeler, pürüzsüz yüzeyleri ve akrilik boyayı güzel tutuşlarından dolayı çalışması en keyifli objelerden. Ser...
Devamını oku
Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Parmak boyalarıyla el, ayak ve parmak baskıları
Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar için eğlenceli ve renkli bir çalışma arıyorsanız parmak boyaları tam size gö...
Devamını oku

Yorum bırak

Önemli Bilgilendirme: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanır.