Altın parlaklığında tepsiler, çerçeveler…

Tepsi, çerçeve, vazo veya evdeki ahşap objelerinize biraz oryantal hava katmak için altın varak uygulamasından yararlanabilirsiniz. Farklı tekniklerle boyutlu ya da pürüzsüz parıltılı bir görünüm elde etmek için varak ve tutkala ihtiyacınız olacak.

altın varak

Önce boyutlu uygulamaya bakalım:

  • Ahşap, seramik veya cam yüzeylere altın, gümüş veya bakır ışıltısı vermek için varak folyo tutkalını fırça veya spatula ile yüzeye sürün.
  • Tutkalın kuruyarak transparan hale gelmesini bekleyin ve ardından folyo varakları yüzeye kuvvetlice bastırın ve folyoyu çekerek kaldırın. Altın görünümünü istediğiniz yerlere bu şekilde uygulamaya devam edin.

Tüm yüzey yerine resimde öne çıkarmak istediğiniz bir desen varsa, ince uçlu folyo bond ile çizebilir, varak folyoları onun üzerine uygulayabilirsiniz.

Pürüzsüz bir altın yüzey için

Polyester veya ahşap tepsi gibi objelerde pürüzsüz bir altın görünümü  için yaprak varak kullanmanızı öneririz.  Yaprak varak uygulamasında tutkalın yerini süt miksiyon alır.

  • Oldukça sulu olan süt miksiyonu bir kaseye dökün, sünger yardımıyla çok ince bir tabaka sürerek yüzeye iyice yedirin. Böylece yüzeyde fırça veya sünger izi kalmamış olacak.
  • En az 2 saat beklemeye bırakın.
  • Artebella yaprak varakları objenin kurumuş yüzeyine serin. Oyuklu bölgelerde 2-3 kat varak kullanmanız gerekebilir. Objeyi varak ile kapladıktan sonra kuru bir fırça ile varakların üzerine bastırın. 30 dakika bekletin ve varağın fazlasını fırça ile temizleyin.

İlginizi çekebilecek içerikler

Portakallı kitap ayraçları
Portakallı kitap ayraçları
Kitap ve defterlerinizi bu enerji veren vitamin deposu portakallarla işaretlemek ister misiniz? Yapılışı son derece z...
Devamını oku
Şipşak ayna efekti
Şipşak ayna efekti
  Çok pratik bir yöntemle istediğiniz cam objeyi aynaya dönüştürmenin bir yolu var:  Artebella ayna efektli sprey boy...
Devamını oku

Yorum bırak

Önemli Bilgilendirme: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanır.